Allways on my mind

“Always On My Mind”

Pisząc o najważniejszych piosenkach naszych czasów, często opieram się na wielkich nazwiskach, tworzących historię muzyki tzw. popularnej. W takim zestawieniu nie może zabraknąć Elvis’a Presley’a i jego wielkiego przeboju Always On My Mind.

Ta jedna z bardziej rozpoznawalnych piosenek z repertuaru legendarnego Elvisa była, jak większa część jego repertuaru,  coverem, jednak właśnie to wykonanie przyczyniło się do umieszczenia piosenki w albumie największych przebojów minionego wieku. Większość źródeł podaje jeszcze trzy nagrania, zmieniające losy piosenki: Wilie Nelsona, Jahna Wesleya i zespołu Pet Shop Boys. Każda z tych wersji, nagrywana w zupełnie innym czasie, wprowadzała utwór na listy przebojów,  pozwalając go nieco odkurzyć. I właściwie oprócz zjawiska przypomnienia nic więcej o tych próbach nie można powiedzieć, bo artystycznie były one nijakie, albo nawet (jak w przypadku wspomnianego zespołu) karykaturalne. Dwa wspomniane tutaj nagrania solowe to odkrywanie lirycznego oblicza piosenki. W tym klimacie najbardziej jednak przekonuje mnie mniej przebojowa, ale znacznie bardziej przejmująca wersja Keatona Hensona.

„Always on My Mind” to utwór z 1972 r. autorstwa Johny Christopher/Wayne Carson, a jego pierwszą wykonawczynią była Brenda Lee. W tym wykonaniu słychać, że piosenka, to klasyczna przedstawicielka gatunku country. Później, dzięki nowym nagraniom to zaszufladkowanie udało się zmienić.

Niewątpliwym elementem pomocnym w odklejeniu się piosenki od stylistyki country jest tekst. Może nie jest szczytem finezji poetyki, jednak jego prostota ma prawo urzekać.

Maybe I didn’t treat you
Quite as good as I should have

Maybe I didn’t love you
Quite as often as I could have

Little things I should have said and done
I just never took the time

You were always on my mind
You were always on my mind

Maybe I didn’t hold you
All those lonely, lonely times

And I guess I never told you
I’m so happy that you’re mine

If I make you feel second best
Girl, I’m sorry I was blind

You were always on my mind
You were always on my mind

Tell me, tell me that your sweet love hasn’t died
Give me, give me one more chance
To keep you satisfied, satisfied

Little things I should have said and done
I just never took the time

You were always on my mind
You ware always on my mind

You were always on my mind

Ten tekst wyjątkowo dobrze współżyje z muzyką. I to aż tak dobrze, że trudno się zdecydować, który element,  muzyka czy tekst decydują o szlachetności piosenki. I na tym właśnie polega idealne współistnienie. I jeśli do takiego materiału dodamy jeszcze świetne wykonanie, to chyba już więcej do szczęścia nie potrzeba.

Na koniec zostawiłem wersję magiczną Michaela Buble.  Ten wokalista udowadnia, że od kilku lat nie ma chyba sobie równego, jeśli chodzi o mistrzowskie wykonania starych piosenek. Co prawda nawet temu panu zdarzają się słabsze wykonania, jednak zdecydowana większość z nich jest przygotowana bardzo starannie.

I tym pięknym nagraniem kończymy naszą opowieść. Tak, tym razem piosenek jest znacznie mniej, zwłaszcza że to tak znany utwór. Mimo wszystko wolę trzymać się założenia, że w tym cyklu słuchamy wyłącznie wartościowych, twórczych wykonań.

Wojciech Wądołowski

Grudzień, 2013 r.