Aga Zaryan

Aga Zaryan (pseudonim artystyczny Agnieszki Czulak z domu Skrzypek),  polska wokalistka jazzowa.

Wczesną część dzieciństwa spędziła pod Manchesterem, gdzie uczęszczała do szkoły podstawowej. Po powrocie do Polski trenowała zawodniczo grę tenisa, w wieku 14 lat zdobywając mistrzostwo Warszawy juniorów młodszych. Jako nastolatka zainteresowała się muzyką i teatrem. Usłyszawszy muzykę Elli Fitzgerald i Milesa Davisa postanowiła zostać wokalistką jazzową. Uczyła się śpiewu w średniej szkole muzycznej im. Fryderyka Chopina oraz na podyplomowym Studium Jazzu, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem. W ramach otrzymanego stypendium uczestniczyła w warsztatach jazzowych w Stanford oraz Jazz Camp West w Stanach Zjednoczonych.
W roku 2002 zadebiutowała albumem My Lullaby . Znajdujący się na płycie wybór standardów zaśpiewanych z towarzyszeniem kwartetu jazzowego w oryginalnej interpretacji przyniósł jej zainteresowanie środowiska muzycznego. W kolejnych latach występowała w licznych klubach i na festiwalach w Polsce, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Czechach, Szwecji, Francji, Czarnogórze, Bułgarii, Turcji, Portugalii,Rosji i Islandii.
W 2006 odbyła się premiera albumu Picking Up the Pieces uzyskując status dwukrotnej platynowej płyty. Latem 2007 roku Aga Zaryan nagrała pierwszy polskojęzyczny album pt. Umiera piękno. Podczas sesji towarzyszyło jej trio jazzowe wsparte przez siedemnastoosobową sekcję smyczkową oraz harfę i obój. Album zawiera dziewięć utworów, do których teksty napisali poeci okresu wojennego, a muzykę skomponował Michał Tokaj, będący również autorem aranżacji. Wybrane przez wokalistkę wiersze opowiadają o życiu w Warszawie podczas powstania w 1944 roku. Po premierze płyty odbył się szereg koncertów w Polsce i w Europie. W roku 2008 płyta Umiera piękno została uhonorowana Fryderykiem w kategorii Album Roku – Piosenka Poetycka.
W następnych latach wokalistka nagrała kolejne płyty: Live at Palladium ( czterokrotnie platynowa płyta) i  Looking, wallking, being (platynowa płyta). W 2011 roku nakładem słynnej wytwórni Blue Records ukazuje się zjawiskowy album poświęcony Czesławowi Miłoszowi i kilku innym poetom współczesnym A book of luminous thinks. Po kilku miesiącach album ten został także wydany w wersji polskojęzycznej pod tytułem Księga olśnień.
Laureatka Międzynarodowego Konkursu Wokalistek Jazzowych w Zamościu w 1998 roku. W 2007 roku otrzymała nagrodę im. Mateusza Święcickiego Mateusz 2007. Była także nominowana przez Wysokie Obcasy – magazyn Gazety Wyborczej – do tytułu Kobiety Roku 2008. W latach 2007, 2008, 2009 i 2010 Aga Zaryan zostaje uznana wokalistką roku w rankingu magazynu Jazz Forum. W 2011 r. otrzymała nagrodę Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej.