„We Don’t Need Another Hero”

„We Don’t Need Another Hero”

Często jest tak, że znany hit kojarzony z konkretnym artystą jest świetnym coverem. I to nowe wykonanie „kradnie” sławę oryginałowi. Takich przypadków mamy masę, czasami aż trudno uwierzyć, że wersja pierwotna przepadła w głębokich muzycznych archiwach. Można się więc cieszyć, że artyści, odkurzając zapomnianą piosenkę, przywracają jej należny blask. W przypadku tego utworu nie ma niespodzianek – „We Dont’ Need Another Hero” nierozerwalnie związany jest z Tiną Turner, jego pierwszą wykonawczynią. I to tak sugestywną, że nowych wersji jest bardzo mało.

Piosenka z podtytułem „Thunderdome” powstała w 1985 roku do filmu „Mad Max Beyond Thunderdome”, w której, oprócz artystki, w jednej z głównych ról wystąpił Mel Gibson. Utwór ukazał się na pokrytym wielokrotną platyną krążku „Private Dancer”, ale dopiero na tym specjalnym, wydanym z okazji 30. rocznicy albumu. Wcześniej funkcjonował jako samodzielny singiel, ale cieszył się tak dużą popularnością na koncertach, że zdecydowano się, aby w końcu w jakimś wydawnictwie artystki się znalazł. Autorami piosenki są Terry Britten i Graham Lyle. Obaj panowie mają na koncie mnóstwo piosenek dla uznanych artystów, z tą nagrodzoną Grammy – kolejnym hitem z repertuaru Tiny Turner „What’s Love Got to Do With It”.

Spójrzmy teraz na krótką listę artystów, którzy odważyli się na swoje wersje, ale takie, które nie są kopiami, bo tych jest, niestety, sporo.

Zacznijmy od propozycji kanadyjskiej wokalistki Jane Child. Tu właściwie nie ma nic szczególnego, może jedynie nieco nowocześniejsza wersja. Warto odnotować, że nagranie pochodzi z albumu w całości poświęconego Tinie Turner.

Trochę ciekawszą, ale też nieco dziwną wersję nagrał metalowy fiński zespół Nothern Kings. Może to też żadna rewelacja, ale godna odnotowania, zwłaszcza że piosenka dotychczas kojarzyła się z muzyką dla mas. Teraz mogła dotrzeć do miłośników nieco innej muzyki.

Teraz jeszcze dwa wykonania sceniczne. Pierwsze to Seal i Jencarlos Canela w programie telewizyjnym The Passion. To opowieść o Jezusie, który ogłasza wyrok śmierci na granym przez Seala Pontiusie Pilate. Na tę okoliczność tekst został nieco zmieniony – wątek Thunderdome został zastąpiony frazą „the love we know”.

Na zakończenie zostawiłem fragment musicalu „Tina”,  którym uhonorowano wielką artystkę. Bo paradoksalnie tytuł „We Don’t Need Another Hero” można dziś odnieść do niej samej, ale o tym Tina Turner nie wiedziała nagrywając ten wielki hit.

Wojciech Wądołowski

styczeń, 2023 r.